DEN SULTNE FORFATTER er en interaktiv forestilling om fantasi og sult – som vilkår, drift og drivkraft. På Teater Momentum træder I ind i en sanselig fortælling med høretelefoner på og bliver selv en del af handlingen gennem små, kollektive øvelser, der aktiverer krop, fantasi og refleksion.
Med afsæt i romanen Sult af Knut Hamsun møder vi unge forfattere, der forsøger at rumme verden gennem sproget. Sulten er ikke kun fysisk, den er eksistentiel. Den skærper sanserne, forvrænger virkeligheden og presser ordene frem.
Forestillingen er skrevet af Anne Katrine Bagai, der beskriver værket som: “En slags sultens og forfatterens topmøde på tværs af tid. For selvom det er 136 år siden, Knut Hamsun skrev Sult, er der én væsentlig ting, der ikke har forandret sig: Vi er alle født med en rumlende mave og sanser, der kan løbe løbsk.”
Fortællingen føres ud i byrummet, hvor I selv overtager og skriver videre.
Bemærk: Aktiviteten er forbeholdt skoleklasser med billetreservation. Billetter kan reserveres fra den 28. maj kl. 12. Bestil kun de billetter, du ved, du skal bruge og husk at melde afbud igen, hvis du bliver forhindret.
Målgruppe: 8.-10. klasse og ungdomsuddannelser
Medvirkende
Kunstnerisk ledelse: Jeppe Sand
Tekst: Anne Katrine Bagai
Lyddesign: Palle Nortlev
Medvirkende: Jeppe Sand
Arrangør: Teater Momentum og H.C. Andersen Festivals
Hovedsponsor for H.C. Andersen Festivals’ tilbud for skoler og institutioner er Novo Nordisk Odense.
Foto: Lasse Thomsen
Alle tider er vejledende
Bemærk venligst, at festivalsekretariatet kan vælge at dele den kontaktinformation, du angiver i billetsystemet, med arrangør, så de kan kontakte dig inden workshoppen med eventuelle vigtige informationer, hvis der er behov for det.