Kunst og kultur

Den grænseløse ælling - live kunstværk

  1. HCA Festivals
  2. Program /
  3. Den grænseløse ælling - live kunstværk

Information

Dato: Torsdag. 13. august, 10.00 - 16.00
Adresse:
Eventyrhaven Eventyrhaven, 5000 Odense C Find vej
Pris:
Gratis

Oplev kunstneren Amir Hussain skabe et storslået værk midt i Eventyrhaven, når han over flere dage forvandler græsset til et levende kunstværk. Med banekridt og sprayteknik maler han H.C. Andersens ikoniske fortælling om Den Grimme Ælling direkte på græsset i Eventyrhaven.

Du kan følge processen live og helt tæt på, mens værket langsomt tager form lag for lag i løbet af 4-5 dage.  

“Den Grænseløse Ælling” er et stort banekridtmaleri, som kun kan opleves i sin fulde helhed fra et stillads med et plateau 3,5 meter over jorden. Herfra får du et sjældent blik “fra oven”, hvor motivet samler sig: fortællingen om den grimme ællings forvandling til svane – inspireret af H.C. Andersens eventyr og hans egen livsrejse.

Fra jordniveau fremstår værket som abstrakte spor og bevægelser, men set fra højden træder helheden frem. Kontrasten mellem perspektiverne bliver en del af oplevelsen – og et billede på det grænseoverskridende og mønsterbrydende: drømmen om at finde sin egen form og vej i livet.

Materialet banekridt gør værket både monumentalt og midlertidigt. Vind, vejr og tid vil langsomt opløse billedet og minde os om kunstens flygtighed – og skønheden i det, der kun eksisterer for en stund.

Anbefalet alder: For alle

Medvirkende
Amir Hussain

Arrangør: BLAAT Media og H.C. Andersen Festivals

Alle tider er vejledende

Relaterede arrangementer

Kunst og kultur

Gen­brugs­fol­ket fik nye ven­ner!

Kom ind og se en fin og venlig udstilling fyldt med papirklip, fantasi og fællesskab.

19/8, 08.00-21.00

Hovedbiblioteket Odense

Gratis

Kunst og kultur

Et Godt Hum­eur

Nyd en lille stund med en filmisk fortolkning af H.C. Andersens historie Et Godt Humeur.

17/8, 10.00-17.00

Kunstbygningen Filosoffen

Gratis