Kom ud på gaden og se denne non-verbale, fysiske komedie og cirkusforestilling, som hylder omstrejfende sjæle og de klassiske vagabondfigurer fra stumfilmens æra. Forestillingen fortæller historien om to charmerende tåber, der tackler livets udfordringer med humor og kreativitet – og spreder håb undervejs.
Gennem interaktive øjeblikke bliver publikum – og gerne børn – direkte involveret i handlingen og en del af historien. Fraværet af talt sprog gør forestillingen tilgængelig for alle, uanset oprindelse eller kulturel baggrund. Cirkuskunst som jonglering, akrobatik og klovneri møder virtuos live-akkordeonmusik og smelter sammen til en teateroplevelse for publikum i alle aldre.
Med lethed og humor inviterer forestillingen til refleksion over universelle temaer som migration, at overvinde forhindringer og den kraft, der findes i håb og menneskelige relationer.
De to hovedpersoner inkarnerer vandreren – en figur, der minder os om, at fiasko er en del af livet og kan mødes med mod og et smil.
Anbefalet alder: Fra 4 år
Særlige hensyn: Der vil være interaktioner med publikum
Medvirkende
Gilad Shabtay
Pier Paolo Bertoli
Arrangør: Los Hobos
Medarrangør: H.C. Andersen Festivals
Foto: Melanie Völker
Alle tider er vejledende