Teater og dans

Bridges II

  1. HCA Festivals
  2. Odense Blomsterfestival /
  3. Program (ikke offentliggjort) /
  4. Bridges II

Information

Dato: Lørdag. 15. august, 16.00 - 16.40
Adresse:
Amfiscenen Brandts Passage 35, 5000 Odense C Find vej
Pris:
Gratis

Med afsæt i H.C. Andersens tidløse fortællinger inviterer BRIDGES II publikum ind i et poetisk univers, hvor dans bliver et sprog, der bygger bro mellem mennesker. I KOMAs danseforestilling kan du se lokale talenter og internationale kunstnere forenet i en levende fejring af bevægelse, fællesskab og nysgerrighed.

BRIDGES II er en sanselig, dansebåren forestilling og et hybridprojekt, der kulminerer i denne stemningsfuld udendørs premiere, som er skabt af internationalt anerkendte koreografer. Her udfoldes KOMA’s kunstneriske tema for 2026 – broer og samarbejde – gennem bevægelser, møder og fælles rejser, der forbinder det nære med det fjerne.

Forestillingen åbner - med inspiration fra H.C. Andersens fortællinger om at rejse ud, krydse grænser og møde - et rum for undren og opdagelse. Ligesom i eventyr som Hvad Tidselen Oplevede, Et blad fra himlen og Paradisets have bliver det fremmede en kilde til skønhed, forandring og nye perspektiver.

Bag værket står koreograferne Cassilene Abranches og Alex Soares, som gennem det seneste år har præsenteret moderne danseværker i en række lande. Deres særlige bevægelsessprog kombinerer styrke, følsomhed og innovation og skaber forestillinger, der taler til både erfarne dansepublikummer og førstegangsgæster.

BRIDGES II er en invitation til at opleve dans som noget, man ikke behøver at kende på forhånd – men som man kan mærke.

Anbefalet alder: Fra 6 år

Medvirkende
KOMA
Kompagnichef: Inge Fjord
Kunstnerisk leder: Caroline Rodrigues
Koreografer: Cassilene Abranches og Alex Soares
Dansere: KOMA-medvirkende og gæsteskuespillere

Arrangør: KOMA BALLET og H.C. Andersen Festivals

Foto: Peredo Media

Alle tider er vejledende

Relaterede arrangementer

Teater og dans

Når kine­si­ske børn for­tol­ker H.C. Ander­sen

En gruppe unge skuespillere fra Kina bringer H.C. Andersens eventyr til live i en poetisk teaterforestilling på Slottet i Eventyrhaven.  

16/8, 13.30-14.15

Eventyrhaven - Eventyrslottet

Gratis

Teater og dans

H.C. Ander­sen Para­den - optog

Følg paraden til Eventyrhaven og se hele forestillingen på Eventyrslottet.

14/8, 15.30-16.00

Flakhaven

Gratis

Teater og dans

H.C. Ander­sen Para­den

Kom og se H.C. Andersen Paraden i den populære forestilling '24 eventyr på 24 minutter'.

14/8, 16.00-16.30

Eventyrhaven - Eventyrslottet

Gratis