Hvad vil det sige at blive nogens mor, at stå over for store og små dilemmaer, og at føle, at man står med ansvaret for et andet menneskes skæbne i sine hænder?
Oplev historiefortæller Maria Junghans genfortælle H.C. Andersens rørende og dystre eventyr Historien om en moder. Selv i dag taler H.C. Andersens dystre eventyr om en mors kamp for sit barn til os. I en tid, hvor stressepidemier og trivselskriser stiger, diskuteres moderskabets mange valg og dilemmaer stadig og får mange til at drømme om et anderledes familieliv.
Fortællingen er et udklip fra den poetiske-musikalske forestilling Jeg er en mor, som Maria Junghans skabte sammen med sanger og sangskriver Betina Følleslev, komponist og musiker Line Felding og museumsinspektør Camilla Schjerning på TID i 2024.
I år kan musikken opleves i installationen DRIVHUSET x Livets Blomster i det store drivhus på Gråbrødre Torv, hvor blomster og planter af genbrugspapir vokser forunderligt imellem hinanden.
Anbefalet alder: For alle
Arrangør: Spoken Word Festival i samarbejde med H.C. Andersens Hus, Odense Blomsterfestival og H.C. Andersen Festivals
Alle tider er vejledende