Fortælling og foredrag

Officiel åbning af #SPOKEN26

  1. HCA Festivals
  2. Program - ikke offentliggjort 2026 - HCAF /
  3. Officiel åbning af #SPOKEN26

Information

Dato: Fredag. 14. august, 15.30 - 17.00
Adresse:
Studenterhus Odense Amfipladsen 6, 5000 Odense C Find vej
Pris:
Gratis

Vær med til at åbne Spoken Word Festival 2026!

Flankeret af kølige drikke og lækkerier åbner vi festivalen med fornemt besøg af vores veloplagte borgmester Peter Rahbæk Juel, som vil holde åbningstalen. Herefter præsenterer festivalleder Betina Følleslev årets program. Og så afsløres og fejres den heldige modtager af rejselegatet Reisekammeraten, som hvert år uddeles af H.C. Andersen Festivals til en af byens studerende. Hele eftermiddagen styres med fast hånd og kærlig humor af poetryslammer og skuespiller Emil Nygård.

Tema for SPOKEN#26

I år er temaet FORBUNDETHED. Vi glæder os til at præsentere et program for jer, hvor vi både udforsker, hvordan vi som mennesker er forbundet - på godt og ondt - af sprog, litteratur, fortælling, musik, historie og kulturarv over landegrænser og helt ind i hjertet.

Her kan du opleve De Udødelige Poeters Klub, hvor vi igen i tværæstetiske samtalesaloner glæder os til at hylde nogle af de største poeter, som vi har. Programmet er skabt ud fra den nye danske litteraturkanon. Oplev bl.a. forfatter Jesper Wung-Sung samt skuespiller og H.C. Andersen-impersonator Torben Iversen tage temperaturen på, hvordan H.C. Andersen fortolkes og portrætteres i dag. Mærk naturens mysterium i H.C. Andersens forfatterskab, når forfatter Cecilie Eken og duoen Rod I Naturen, taler om - og fremfører deres genfortolkninger af digterens eventyr. Vi skal også diskutere og undersøge kanonkonceptet med medlem af kanonrådet Stefan Kjerkegaard, digter Elias Sadaq samt lektorer og gymnasieelever fra Mulernes Legatskole. Herman Bangs arv og ekko får lov til at gjalde og udfolde sig sammen med forfatter Dy Plambeck og formidler Anne Valbjørn. Amalie Skrams opgør med psykiatrien sættes under lup i selskab med forfatter Fine Gråbøl, Jesper Kragh med ph.d. i medicinhistorie og sanger Mathilde Falch. Vi hylder Dan Turéll i selskab med Lotus Turéll og Halfdan E., og vi stiller skarpt på Grønlands litterære arv med Aka Hansen og Mads Jannik Holm.

 Oplev også Ord og Lyd, når KIOSK blandt andet spiller koncert, samt klassiske SPOKEN-formater med Story Slam, Poetry Slam, Åben Scene/Open Word, Kære Dagbog, forskerforedrag og skriveworkshops. Vi lancerer løbende programmet, og du kan følge med her i programmet og på hjemmesiden spoken.dk.

 

VIL DU HA' SPOKEN HELE ÅRET - KØB ET ÅRSKORT FOR 2026
Studerende: 250,- kr.
Almindelig: 400,- kr.

Gælder til alle Spoken Word Festival events med entré i 2026

SPOKEN er Studenterhus Odenses scene for ord, musik og levende litteratur.

Vi skaber ordvilde oplevelser hen over året - og til Spoken Word Festival d. 14.-21. august.

Festivalen præsenteres af Studenterhus Odense og er en del af H.C. Andersen Festivals.

SPOKEN er støttet af Odense Kommune, Statens Kunstfond, H.C. Andersen Festivals, Dansk Artist Forbund, Andelskassen og H.C. Andersen Fonden.

$Performance.RelatedShows$

Fortælling og foredrag

H.C. Ander­sens Træer

Tag med på en sanselig trævandring med fokus på eventyr, kulturhistorie og naturvidenskab.

14/8, 16.45-18.00

Eventyrhaven

Gratis

Fortælling og foredrag

Even­tyr på fodrej­sen

Tag med på en fortællende fodrejse rundt i H.C. Andersens eventyrlige Odense.

16/8, 15.00-15.50

H.C. Andersens Hus / H.C. Andersen Museum

Gratis

Fortælling og foredrag

Even­tyr­lige fored­rag: Pigen der trådte på brø­det

Dyk ned i H.C. Andersens forunderlige verden med en professionel fortæller og en forsker.

17/8, 16.00-17.00

Odense Adelige Jomfrukloster

Gratis