Fortælling og foredrag

Historien om en moder

  1. HCA Festivals
  2. Program - ikke offentliggjort 2026 - HCAF /
  3. Historien om en moder

Information

Dato: Onsdag. 19. august, 15.30 - 15.45
Adresse:
Gråbrødre Plads Gråbrødre Plads, 5000 Odense C Find vej
Pris:
Gratis

Hvad vil det sige at blive nogens mor, at stå over for store og små dilemmaer, og at føle, at man står med ansvaret for et andet menneskes skæbne i sine hænder?

Oplev historiefortæller Maria Junghans genfortælle H.C. Andersens rørende og dystre eventyr Historien om en moder. Selv i dag taler H.C. Andersens dystre eventyr om en mors kamp for sit barn til os. I en tid, hvor stressepidemier og trivselskriser stiger, diskuteres moderskabets mange valg og dilemmaer stadig og får mange til at drømme om et anderledes familieliv.

Fortællingen er et udklip fra den poetiske-musikalske forestilling Jeg er en mor, som Maria Junghans skabte sammen med sanger og sangskriver Betina Følleslev, komponist og musiker Line Felding og museumsinspektør Camilla Schjerning på TID i 2024.

I år kan musikken opleves i installationen DRIVHUSET x Livets Blomster i det store drivhus på Gråbrødre Torv, hvor blomster og planter af genbrugspapir vokser forunderligt imellem hinanden.

Anbefalet alder: For alle

Præsenteres af SPOKEN i samarbejde med Odense Blomsterfestival, H.C. Andersen Festivals og H.C. Andersens Hus.

SPOKEN er Studenterhus Odenses scene for ord, musik og levende litteratur. Vi skaber ordvilde oplevelser hen over året - og til Spoken Word Festival d. 14.-21. august 2026.

Festivalen præsenteres af Studenterhus Odense og er en del af H.C. Andersen Festivals.

Spoken Word Festival er støttet af Statens Kunstfond, Odense Kommune, H.C. Andersen Festivals, Dansk Artist Forbund, Andelskassen og H.C. Andersen Fonden.

Kan også opleves

Relaterede arrangementer

Fortælling og foredrag

H.C. Ander­sens Træer

Tag med på en sanselig trævandring med fokus på eventyr, kulturhistorie og naturvidenskab.

14/8, 16.45-18.00

Eventyrhaven

Gratis

Fortælling og foredrag

Even­tyr på fodrej­sen

Tag med på en fortællende fodrejse rundt i H.C. Andersens eventyrlige Odense.

16/8, 15.00-15.50

H.C. Andersens Hus / H.C. Andersen Museum

Gratis

Fortælling og foredrag

Even­tyr­lige fored­rag: Pigen der trådte på brø­det

Dyk ned i H.C. Andersens forunderlige verden med en professionel fortæller og en forsker.

17/8, 16.00-17.00

Odense Adelige Jomfrukloster

Gratis